Tovar

Prechádzame na plastové palety

https://www.hej.sk/audio-video/domace-kina/ =“Content-Type“ content=“text/html; charset=UTF-8″>

Keď bola vyrobená prvá drevená paleta, bolo to na začiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia. Palety začínali dobývať svet najprv na železnici, a potom sa presunuli aj do kamiónovej prepravy. Dnes je to natoľko rozšírená logistická pomôcka, že sa ťažko nájde niekto, kto by ju nepoznal. Obrovskou výhodou paliet je ich výrobný proces, zhotovíte ich prakticky „doma na kolene“ a môžete si palety vyrábať aj sami, ak máte hrubé, nehobľované rezivo. Tým ale ich zoznam výhod končí, ak ich chceme porovnávať s paletami plastovými.

drevená paleta

Plastové palety sa začali v spoločnosti objavovať len nedávno, umožnil to objav tvrdeného plastu, ktorý významne zmenil pohľad na doterajšie plastické hmoty, ktorých pevnosť bola veľmi obmedzená. Ak totiž dlhé roky vyrábate len detské hračky, obaly na potraviny, domáce spotrebiče či športové potreby z plastov, ktoré veľmi ľahko zdeformujete iba rukou, a potom sa naraz objaví niečo, čo môžete zaťažiť aj piatimi tonami nákladu, žasnete nad vývojom techniky ako malé deti.

palety z dreva

Áno, je to tak, plastové palety by vôbec nemohli preniknúť na trh, keby sme si neboli istí, že unesú požadovaný náklad. Drevená paleta si ľahko poradí aj s dvoma tonami naložených bremien (v spojitom zaťažení na celej ploche), ale akonáhle vedľa nej položíte tú plastovú, a naložíte na nej až dva a pol krát ťažšie bremená, je jasné, čo je lepšie, a čomu dať prednosť.

Životnosť paliet – zaujímavé je tiež porovnať životnosť drevených paliet, a tých plastových. Paletu z dreva stiahnete z obehu po pár týždňoch a niekedy aj po pár dňoch, je to stále len drevo, ktoré nasiakne vlhkosť, môže ho napadnúť hniloba a plesne, a v letokruhoch môže popraskať nielen vplyvom záťaže, ale aj pri zmenách počasia, kedy na paletu praží Slnko a za dve hodiny ju skropí ľadový lejak, a v zime musí čeliť silným mrazom. Plastové palety naopak poveternostné vplyvy neohrozujú, a jej životnosť je mnohonásobne dlhšia.