Nezařazené

Ach tie časy, kedy bol mobil jediným problémom

Spomínate si ešte na dobu, kedy svetlo sveta uzreli mobilné telefóny? Nehovoríme o tých chytrých, ale o prvých, tlačidlových, veľkých a nepraktických zariadeniach, z ktorých sme však aj napriek ich mínusom, boli úplne hotoví. V tejto dobe sa začali objavovať prvé hlasy o tom, že mobilné telefóny majú negatívny dopad na mládež, neskôr prišlo aj to, že narúšajú komunikáciu, pretože sme prestali riešiť problémy z očí do očí. Keď sa nad tým zamyslíte dnes, pravdepodobne vám to vyčarí veľmi široký úsmev na tvári.

telefon.jpg
 
Naozaj sú najviac ohrozené deti?
Pravdepodobne ste si už domysleli, že budeme hovoriť o sociálnych sieťach. Bohužiaľ je to naozaj tak, že tieto novodobé komunikačné kanály, dokážu spôsobiť nejeden problém. Nebudeme ale hovoriť o deťoch. Síce všade počúvame o tom, ako sú touto dobou, technológiami a internetom ohrozené práve oni, no pravda môže byť aj niekde inde. Mnohí odborníci tvrdia, že dospelí sú na tom v skutočnosti omnoho horšie. Niektorí sú dokonca presvedčení, že riziko vzniku závislosti je omnoho vyššie práve u dospelákov.
 
Sociálne siete a neschopnosť komunikovať
Najväčším problémom sociálnych sietí je, že pomaličky, ale isto, prestávame „vedieť“ komunikovať. Komunikácie nie je len o slovách. Mimika, gestá, postoj, jednoducho to všetko, čo môžeme označiť ako reč tela, je v skutočnosti omnoho dôležitejšie, ako verbálna komunikácia. Na sociálnych sieťach, ale neverbálna komunikácia absentuje absolútne. Ani tá verbálna dokonca nie je reálna. Preto nie je nič zvláštne na tom, že dnešní človek komunikuje omnoho horšie.

mobil.jpg
 
Evolúcia alebo degenerácia?
Podľa niektorých názorov, sa môže veľmi ľahko stať, že nasledujúce generácie, prestanú pomaly používať reč ako takú. Na dorozumievanie im budú stačiť písmená, symboly a znaky, teda dnes veľmi populárne smajlíky. Otázkou ale zostáva, či hovoríme o evolúcii, alebo degenerácii ľudskej rasy.