Nezařazené

Potrebujete sprievodcu?

Dnes mnoho mladých ľudí sedí pri internete a hľadá lacné letenky a vzápätí už aj veru cestuje. Je im jedno odkiaľ sa letí. Závidím mladým túto odvahu a zároveň chuť po cestovaní. Dokážu takto tráviť víkend v Macedónsku, ďalší v Paríži, tretí na úplne inom konci sveta. Staršia a stredná generácia takto cestuje iba výnimočne.

mapa

Nie je jednak tak dobre jazykovo vybavená, má záväzky už rodinné, ktoré jej neumožňujú iba tak odísť na pár dní na iný koniec sveta a priznajme si to, nemá ani čas sedieť toľko na internete a vyhľadávať, kde spadne cena letenky pod 10€.
Pre mňa je cestovanie pôžitkom, na ktorý sa dôkladne pripravujem. Milujem pobytové zájazdy, ale aj tie poznávacie. Dávam ale prednosť vždy ceste so sprievodcom– teda cez cestovnú kanceláriu.
Osvedčilo sa mi to hneď c viacerých dôvodov :

  • Sprievodca je znalcom miestnych pomerov
  • Aj keď si naštudujem historické fakty o krajine, meste, objektoch,často práve sprievodca má informácie z miestnej tlače, z miestnych análov, od miestnych ľudí, ktoré obohatia jeho rozprávanie. Tým nie je iba suché faktografické, ale s pridanou ľudskou hodnotou.
  • Život prináša aj nevyspytateľné veci. Môže sa stať, že sa stane úraz- vyvrtnete si členok, alebo budete mať iný druh zdravotného problému. Vtedy iba jazyková znalosť nepostačuje. Je potrebné konať hneď. So znalosťou miestnych zvyklostí, umiestnení nemocničných zariadení atd. Toto všetko si neštudujete veru z pohodlia domova. Toto musíte vedieť na mieste a rýchlo. Vtedy je sprievodca na nezaplatenie.

navigace

  • Sprievodca nás dokáže zaviesť do maličkých okrajových stravovacích miestnych zariadení, kde dokážeme ochutnať tie naozajstné miestne špeciality.
  • Hlavným dôvodom prečo využívam sprievodcu je aj ten fakt, že má svoje trasy niekoľkokrát odskúšané a do určitého časového okamihu vie vopchať viac pamätihodnosti ako by som to dokázala ja s mapou v ruke.