Nezařazené

Vizitkou domu je aj balkón

Radi sa pozeráte na design rodinných a bytových domov či iných stavieb? Sú nejaké prvky, ktoré vás upútajú viac a iné menej? Možno si ani neuvedomujete, že dôležitým designovým prvkom každej budovy je i balkón a predovšetkým balkonove zabradlie.

balkonové zábradlí

Často je práve tento prvok vnímaný ako nedôležitá záležitosť a berie sa na ľahkú váhu. Pri nesprávne zvolenom materiáli a designu môže vzniknúť skôr rušivý element, než skvelý estetický dojem. Pritom práve vďaka tomuto detailu vášho domu či bytu získate ten správny dojem celej stavby.
Správnu voľbu ocení nielen samotný majiteľ, ale aj, ktorí len zvedavo pozerajú z ulice či od susedov. Balkonove zabradlie ovplyvňuje nielen celkový vzhľad, ale aj určité súkromie a bezpečnosť pri vstupe na balkón či terasu. Je súčasťou predovšetkým poschodí, ktoré sú často vo veľmi vysokej výške, ktorá spôsobuje riziko pádu.

Okrem toho musí tento prvok splňovať aj ďalší komfort ako je výhľad, dostatok svetla nielen na samotnom balkóne, terase, ale priepustnosť priamo do interiéru. Kritériom výberu je teda aj výška hradenia, bezpečnostné normy a splnenie komfortu v každom detaile.

Dôležitý je samotný výber materiálov pre samotnú konštrukciu. Okrem drevených verzií sa môžete stretnúť aj s tými, ktoré nepotrebujú údržbu ako napríklad nerezové, pozinkované, oceľové či hliníkové.

Ďalším prvkom je výplň konštrukcie, ktorá spočíva buď vo výplni sklenenej, fasádnych doskách, ale tiež vo výplni priamo z materiálu ako je konštrukcia a formou vodorovných či zvislých tyčí.
Pri výbere je dôležité myslieť aj na také detaily ako je uchytenie závesných kvetináčov, satelitných zariadení a podobne, aby ste neprišli o ďalšie možnosti využitia tohto priestoru.

moderní balkon

Môžete sa rozhodnúť aj pre celkové zasklenie, takže správny výber sa prispôsobí aj tomuto riešeniu. Presklenie musí splňovať určité normy, rázové skúšky a protipožiarne podmienky.