Tovar

Váš dom musí mať svoj certifikát

Voľakedy tomu tak nebolo. No dnes je všetko inak. Každý novopostavený dom si musíte nechať ohodnotiť špecialistom, či spĺňa aktuálne podmienky pre kolaudáciu. Európska únia je tá, ktorej záleží na tom, aby mali novopostavené domy, čo najmenšie náklady na energie. Aby sa viac-menej stavali len domy, ktoré sú pasívne. To znamená, že na svoju prevádzku spotrebujú takmer nulovú energiu. Z dôvodov ochrany životného prostredia a nákladov na energiu je to nevyhnutné. Na zemi sa stále zvyšuje počet ľudí obývajúcich ju a preto musíme robiť určité opatrenia, aby sme všetci vyžili na aspoň primeranej úrovni. Snaha je, aby sme mali všetci približne rovnakú životnú úroveň. Nie tak, že jeden bude mať vysoko nákladný život a ten druhý si nebude môcť dovoliť ani svietiť.

perníková chalúpka

Ak sa teda chystáte kolaudovať svoju novostavbu, tak sa nezaobídete bez toho, aby ste mali energetický certifikát. Získanie energetického certifikátu Certifikaciabudovy je však pomerne jednoduchšie než by ste si mohli myslieť. Firma pochádza síce z Prešova, no svoje služby poskytuje na celom Slovensku. Bez rozdielu.

dom v prirode

Pre každú budovu je dôležité mať svoj vlastný energetický certifikát. Z tohto dokladu sa dá následne veľa vyčítať. Ovplyvňuje to hodnotu domu, či bytu pri predaji alebo odkúpení. Pri významnej prerábke sa takisto musí dbať na to, aby daný objekt spĺňal nové energetické normy. V energetickom certifikáte nie je zohľadnené osvetlenie a klimatizácia. Inak všetko ostatné bude posudzované a hodnotené. Na základe toho vám bude určené písmeno, ktoré vyjadruje energetickú náročnosť vášho obydlia. A0 je najlepšie hodnotenie. G je najhoršie hodnotenie, ktoré môžete získať za vašu stavbu. To sa vám snáď nestane, pretože nové zákony hovoria o tom, že energetická náročnosť novopostaveného domu môže byť najviac A1 od roku 2016. Je to pomerne náročné, no nie nesplniteľné kritérium. Treba si dať na tom záležať už pri stavbe a vyberaní samotného projektu domu.